ПРАКТИЧЕСКА ЛЕКЦИЯ „ВЪВЕДЕНИЕ В СТУДИЙНОТО ОСВЕТЛЕНИЕ“
29 МАЙ 2021 г.

09:00 – 12:30 ч. /Теоретично-практическа част/

1. Светлината и нейните основни характеристики, касаещи фотографията и нас като фотографи – цвят, посока, количество и качество. Работа със светломер за определяне на количеството светлина и мои практически съвети как да работим с импулсно осветление, ако не разполагаме с такъв.
2. Закон за намаляване на интензитета на светлината на определено разстояние. Как да се съобразяваме с него, как да избегнем неудобствата му, как да го накараме да работи в наша полза в различни ситуации при естествена и импулсна светлина? Каква е връзката на този закон с качеството на светлината (меката и остра светлина)?
3. Импулсно осветление. Видове светкавици и съпътстващи ги компоненти /синхронизатори и др./. Каква е разликата между импулсно и постоянно осветление? Бленда, скорост и iso при работа с импулсна светлина и разликите при тези три компонента спрямо работата с постоянна светлина. Максимална синхронна скорост и високоскоростна синхронизация.
4. Основни видове светлинни модификатори (рефлектор, чадър, софтбокс, бютидиш, гридове и флагове) и как да ги използваме, така че да са ни наистина полезни и подходящи за целите ни.

12:30 – 13:00 Пауза

13:00 – 16:30 ч. – /Теоретично-практическа част, като практическата част е преобладаваща с много примери на място с модел./

1. Как да построим светлинно кадъра? Има ли значение големината на помещението, в което работим? Как да насочваме и ограничаваме светлината, така че да работи само в наша полза?

2. Посока, качество и количество на светлината при използване на една или повече от една светлина, както и при работа с налична естествена светлина. Основно /рисуващо/ осветление, запълващо осветление и допълнителни светлинни източници, водещи до крайния облик на кадъра.

3. Осветяване на човешко лице и фигура. Основни правила и типове осветление и кога и как да ги използваме. Моята гледна точка при работа със светлината. Какво е равномерна светлина и разликата между нея и меката светлина. Как освен мека да постигнем и равномерна светлина? Кога да използваме остра светлина? Различни лица и различният подход при осветяването им.

4. Работа с естествена светлина, доколко и как можем да я контролираме с прости и достъпни средства.

16:30 ч. - 16:45 – Пауза

16:45 ч. - 18:30 ч. Свободна дискусия /Въпроси и отговори/

Това е времето, в което ще намерим отговори на много въпроси, които са възникнали докато информацията от деня е все още прясна. Ще дискутираме техническата работа със светлина и ще споделя някои от моите практики. Ще поговорим за техника и какво препоръчвам при изграждане на система от осветление.Ще се опитам да Ви убедя, че качествена фотография може да се прави освен със сериозен бюджет за техника, и с ограничен такъв.

За кого е подходяща тази практическа лекция?:

За всички, които желаят да бъдат по-уверени в представата си как работи светлината - без значение естествена или импулсна. За всички, имащи известен опит във фотографията, но чувстващи се неуверено при работа с естествената светлина и с импулсно осветление или такива желаещи да опитат да работят с такова, но нямащи представа откъде да започнат.  За всички, желаещи да видят моята нагласа при работа с осветление в студио, както и как се справям с дребните пречки по време на процеса на снимане. За всички, които желаят да започнат да градят работата си със светлината върху солидна и систематизирана основа и постепенно да опитат да работят по-уверено в контролирана от тях светлинна среда. Моля да имате предвид, че светлината е светлина, без значение от източника й /Това уточнение е за тези, които смятат, че естествената светлина се подчинява на различни закони от тези, управляващи импулсната светлина. Това до много голяма степен не е вярно като твърдение.

За кого не е подходяща тази практическа лекция?:

Тази практическа лекция не е подходяща за хора, които нямат достатъчен опит с фотографска техника и не са научили все още нищо относно това как работи камерата, тоест интересът им към фотографията е съвсем отскоро и са напълно начинаещи. За такива хора информацията от лекцията не би била полезна, тъй като ще ги свари в момент от фотографския им път, в който все още не са готови за тази информация. Не бих желал да заблуждавам напълно начинаещи, че тази лекция ще им е от полза.


Условия по участието

Място и дата на провеждане: 29 Май 2021 г., студио в гр. София

Максимален брой участници: 12

Цена: 180 лв. с включен ДДС

Back to Top